Mějte jasno v množství ukládaných věcí
Ještě před započetím projektování vestavěné skříně na míru byste měli mít jasno, co všechno do ní budete ukládat, a přibližně v jakém stylu resp. které věci na jaké místo umístit. Můžete to udělat třeba tak, že vyskládáte vše, co bude ve skříni umístěno, na postel nebo na podlahu na koberec, a budete tu vytvářet projekt podle skutečného objemu věcí. Získáte tím možná lepší prostorovou představivost, než v 3D modelu.
Zároveň si ujasněte, jaké věci budete ukládat do horních partií, a jaké budou v dosahu vašich rukou. Pokud bude skříň uzavírat celou plochu stěny až ke stropu, budete pravděpodobně vyžadovat pro přístup k horním fochům židli nebo malé skládací štafle, a těm byste mohli ve skříni uvolnit speciálně vytvořené místo.
Do horních fochů můžete uložit věci, které potřebujete pouze občas, např. sezónní oblečení nebo málo používané sportovní potřeby, a do dolních fochů by mohly přijít věci využívané sice častěji, ale ne tak často, třeba jen několik dnů v týdnu. Jde o to, že se nebudete muset tak často shýbat až dolů, nebo přímo poklekávat na podlahu. V zásadě byste mohli tedy mít ty nejpoužívanější věci přímo před sebou.
Dejte přednost světlým barvám
Až se budete rozhodovat o dekoru posuvných dveří, půjde vám z té nabídky možná, jak se říká, „hlava kolem“. Nabídka je v tomto směru opravdu velmi bohatá, o to obtížnější bude vaše rozhodování, kterému z nich dát přednost. Uvědomte si však, že čím tmavší odstín barvy a vzorování zvolíte, tím více světla vám z místnosti ukrojí.
Toto pravidlo uplatníte zejména v malých prostorách, jako jsou předsíně, vstupní vestibuly, malé ložnice a obecně kdekoli v malém bytě. V malých místnostech přispívá tmavý dekor skříně k zatemnění a jakémusi vnitřnímu sevření, můžete tu mít pocit, že na vás všechny stěny jakoby „padají“, a že je místnost tak malá, že byste potřebovali větší byt. A někdy přitom stačí vybrat si skříň třeba krémovou, světle zelenou, světle růžovou nebo bílou, budete si tu připadat útulně.