Máte byt nebo dům a ke spokojenosti Vaší nebo Vašich potomků chybí už jen něco živého, co by Vás vítalo při příchodu domů? Výběr domácích mazlíčků je opravdu veliký, ovšem snadno můžete také přebrat. Ke škodě Vaší i zvířete.
Na co si dát pozor?
· Alergie
Často nemusíte tušit dopředu, že je někdo v rodině alergický. Než si zvířátko dovezete domů, zkuste navštívit někoho, kdo ho má.
· Časová náročnost
Není kočka jako pes. Jezdíte často na pár dní pryč a nemůžete brát mazlíčka s sebou? Pak si koupi dobře rozmyslete. Kočka vydrží s plnou miskou pár dní v bytě sama, pes nikoliv. Vůbec ideální je pak zvíře v teráriu, které krmíte jednou za několik dní – pavouk, had, různé druhy ještěrek, rybičky. Nebo křeček, či morče. S těmi také nemusíte každý den na procházku.
· Finanční zátěž
Musíte brát v úvahu nejen pořizovací cenu, ale také cenu krmení, očkování, případných operací, atd. Aby Vás Váš miláček nezruinoval.
· Prostor
Kolik místa v bytě si bude zvíře nárokovat a kam ho dáte? Nezapomeňte na případný zápach (kočičí záchod, klec pro morče, králíka) nebo hluk (papoušci, osmáci, pískomilové)
· Délka života
Na jak dlouho si zvíře pořizujete? Některé má průměrnou délku života jeden rok, jiné třeba 80 let.
· Škody na majetku
Nejen na tom Vašem, ale i ostatních. To se týká hlavně psa, kterého je dobré pojistit.
· Cíl chovu
Chcete domácího miláčka na mazlení, na ochranu, na dekoraci bytu, pro relaxaci? Dobře si rozmyslete, co vlastně od zvířete očekáváte.
Pokud po zralé úvaze zjistíte, že se do Vašeho domova, či k Vašemu životnímu stylu žádné zvíře nehodí, pak nezoufejte. Pro děti vzniká stále více Zooparků a jiných soukromých zařízení, kde je možné si zvířátka pohladit, nakrmit a pohrát si s nimi. Pro osamělé jedince je tu zase možnost kočičích kaváren nebo psích útulků, kde Vám pejska zapůjčí na procházku a uděláte tak něco pro jeho i svoje zdraví.