Nádherná okrasná rostlina a léčivka v jednom. To je Ibišek. Existuje mnoho barevných variant – bělokvětý, žlutokvětý, červenokvětý a další. U nás pěstujeme tři druhy, a to ibišek syrský, ibišek trojdílný a ibišek čínský.
Léčivé účinky ibišku:
- Ibišek se především pije jako čaj. Je to asi jeho nejznámější forma. Velmi příznivě působí na tělo, jelikož obsahuje mnoho antioxidantů. Má spousty vitamínů – nejdůležitější je zástupce vitamínů C – který je v ibišku uložen nejvíce. Obsahuje ještě vápník, železo, skupiny vitamínu B a další. Navíc ibiškový čaj je velice dobrý.
- Dalším příznivým účinkem pro naše tělo je to, že snižuje hladinu cukru v těle a zbavuje nás škodlivého cholesterolu.
- Ibišek nám pomáhá při nemoci, kterou trpí játra a žlučník a dokáže uklidnit, tudíž náš nervový systém je v normě.
- Léčivých účinků je opravdu mnoho a jsou podloženy studiem.
Sušený ibišek je vyhledávanou rostlinou, jak na pěstování, tak i konzumaci. Rozhodně je prospěšné její užívání. Lze ho baštit jen tak, ale také z něj dělat onen zmíněný výborný čaj. Rostlina má typicky výraznou kyselou chuť. Pro ty, kteří mají rádi trpkost je výbornou volbou bez dalších zmírňujících účinků. Pokud nejsme příznivci kyselosti, lze čaj nakombinovat s medem nebo kandovaným ovocem či skořicí. To už lze nechat na vaší fantazii.
Sušený ibišek můžeme nabídnout i naším zvířecím kamarádům. Taková činčila sušený ibišek zbožňuje a dodává jí potřebnou energii i možnou imunitu a vzhledem k tomu, že obsahuje velký podíl vitamínu C, není potřeba přidávat další přípravky například ve formě kapiček do vody. Především v zimních období je velice prospěšná. Vhodná je i jako pamlsek či odměna. Hlodavcům se přidává i do krmných směsí, ale když ho podáte bez ostatních dobrot, zcela jistě to ocení. Pokud jste ještě neochutnali, určitě je to veliká škoda. Vyzkoušejte zdravě prospěšnou bylinku.