Menstruační bolesti a nepříjemné pocity zažívá každý měsíc až osmdesát procent žen. Jedná se o premenstruační syndrom, který mnohým ženám velmi znepříjemňuje život před samotnou menstruací. Může se stát, že potíže, které před měsíčním cyklem ženy pociťují, mohou negativně ovlivnit i běžné denní aktivity. Ne každá žena má stejné příznaky. Nejčastěji, ale syndrom provází z psychických pocitů podrážděnost, deprese, plačtivost, úzkosti a náladovost. Ani fyzické obtíže se ženám s premenstruačním syndromem nevyhýbají.
Bolest a napětí v prsou, pocity plnosti břicha nebo nechutenství. Můžeme také pocítit bolest hlavy, větší únavu nebo změnu chuti k jídlu. Zvyšuje se zvlášť chuť na sladké. Některá žena mávne nad těmito problémy rukou. Pro některé jsou tyto symptomy natolik obtěžující, že se rozhodnou navštívit lékaře a zlepšit kvalitu svého života. Aby bylo možné lékaře o svých problémech dostatečně informovat, je vhodné zapisovat si pravidelně každý měsíc své potíže. I když se některé ženy měsíc, co měsíc potýkají s tímto problémem, řešit se určitě dá. Po konzultaci s lékařem vám nejspíš bude nabídnuto užívání antikoncepce. Není to, ale řešení pro každou ženu. U některých je užívání hormonů nevhodné, považuje se za kontraindikaci. Ulevit si můžete pomocí bylinkových čajů.
Tělu doplňte hořčík a vitamín B. Věnujte se životosprávě. Dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a správný pitný režim, vám toto nepříjemné období také pomohou lépe překlenout. Naopak se snažte vyhnout alkoholu, rafinovanému cukru, tukům a bílé mouce. Ani kouření tělu neprospěje. Pokud jste zastánkyně pohybu, vyzkoušejte jógu. Z bylinkových čajů je vhodné popíjení kontryhele, čaje z listů maliníku. Koupit můžete již hotové bylinkové kapky určené přímo pro ženy nebo namíchanou čajovou směs. Nic nezkazíte ani přikládáním teplých obkladů na břicho.